logo_bar.jpg

Soustava žláz s vnitřní sekrecí - laboratoře našeho těla

  
Pozorně čti následující text a na vynechaná místa doplň správná slova nebo spojení slov.
Soustava žláz s vnitřní sekrecí neboli endokrinní systém (sekrece = , endokrinní = ) je kontrolní systém žláz, které vylučují chemické posly = přímo do . Žlázy jsou nevelké, ale životně důležité a vysoce specializované orgány. Pomocí svých výměšků spolu s řídí a kontrolují naše tělo. Hormony jsou uvolňovány ze žláz v nepatrném množství do , která je roznáší po celém těle. Reagují na ně však pouze ty orgány, kterým jsou určené. Reakce na hladinu hormonů může trvat několik , ale i několik . Děje jimi ovlivňované jsou většinou pomalé. Po chemické stránce jsou hormony látky povahy, v těle vznikají i zanikají. Žlázy s vnitřní sekrecí se nacházejí na různých místech našeho těla.
Podvěsek mozkový = leží na spodní straně a je malý jako hrášek. Vytváří mnoho hormonů. Bez jeho produktů bychom se ani nerozmnožili. Vytváří hormony, které řídí růst a zrání a , jiný hormon vyvolává u žen ovulaci a řídí porod a tvorbu mateřského mléka. Jiný z jeho hormonů - řídí růst. Jeho nedostatek vede k trpasličímu vzrůstu (), jeho nadbytek vede u dětí k nepřirozeně rychlému růstu (), u dospělých ke zvětšení jen některých částí těla, např. lebky, prstů.
V jiné žláze umístěné v mozku vznikají dva důležité hormony - serotonin a melatonin. Vyvážená hladina serotoninu přispívá k pozitivnímu vnímání světa, opak může vyvolat depresi či podrážděnost. Melatonin ovlivňuje vnímání času, dne a noci. Způsobuje, že některé orgány jsou aktivnější ve dne a naopak. Tato žláza se nazývá .
Na krku, pod chrupavkou štítnou se nachází . Vytváří hormon . Ten ovlivňuje oxidační procesy v buňkách (spalování živin). U dětí vede jeho nedostatek ke zpomalení růstu a duševního vývoje (kretenismus), nadbytek thyroxinu se projevuje jako struma (). K správné činnosti štítné žlázy je důležitý prvek . Na zadní straně laloků štítné žlázy jsou umístěna . Tyto žlázky uvolňují do krevního oběhu hormon, který hraje důležitou roli při regulaci množství v krvi. Jeho nadměrné množství vede k odvápnění kostí, nedostatek ke křečím.
Další žláza je uložena za hrudní kostí. U dětí je poměrně velká, s přibývajícím věkem se zmenšuje. Je to a jeho hormony ovlivňují organismu, hlavně u dětí.
Na horním okraji ledvin se nachází . Hormony vytváří jak kůra, tak dřeň. Kůra nadledvinek produkuje kortizol, který zvyšuje pohotovost organismu při zátěžích (patří mezi látky používané při dopingu), dřeň vytváří hlavně při zátěži, strachu, hněvu hormon . Ten připravuje tělo na zátěž - zrychluje dýchání, rozšiřuje cévy, podporuje srdeční činnost. Říkáme, že je to hormon s heslem "útok nebo útěk".
Slinivka břišní je měkká, šedavě růžová žláza, dlouhá asi 12 cm. Je uložena v dutině břišní pod . Vytváří hormon , který řídí množství v krvi. Lidé trpící vytvářejí málo inzulínu, proto jejich játra uvolňují do krve škodlivé množství glukózy.
Pohlavní žlázy produkují kromě pohlavních buněk i důležité hormony. U žen vaječníky vytvářejí . Ten vyvolává u dívek vývoj ženských pohlavních znaků, řídí menstruaci a připravuje dělohu na těhotenství. U mužů varlata vytváří , který vyvolává vznik mužských pohlavních znaků. I tento hormon patří v mnoha odvětvích sportu k látce zvyšující výkon (doping).